Narva-Jõesuu Koduloomuuseum
MÖÖ programm
Muuseumiööl saab just Narva-Jõesuust avapaugu Eesti Vabariik 100 kunstiprogrammi kuuluv projekt "Kunstnikud kogudes" - oma eksperimentaalse sekkumise muuseumi püsiekspositsiooni "Puhkus on töö" avavad just siis arhitekt Aet Ader ja dramaturg Laur Kaunissaare!
Puhkus on töö
Projekti “Kunstnikud kogudes” raames loovad Aet Ader ja Laur Kaunissaare ekspositsiooni Narva-Jõesuu kui legendaarse puhkusepaiga olevikust – hetkest, mil puhkuseunistus kohtub tööreaalsusega. Koostöös fotokunstnik Diana Tamanega sündis fotoseeria tänastest Narva-Jõesuu spaadest – „Noorus”, „Meresuu” ja Narva-Jõesuu Sanatoorium. Koduloomuuseumi kahel verandal, mis ei ole tavapäraselt sellisel kujul külastajatele avatud, eksponeeritakse lisaks fotoseeriale ka objekte kaasaegsest puhkusekultuurist. Näitus avab nii külastajate kui töötajate maailmad ning keskendub aegade-ülesele solidaarsusele, mis meid kõiki töörabamises ja puhkuseihas ühendab.
MÖÖ raames avatakse kelll 17.00 pidulikult näitus ning kell 19.00 tutvustatakse näitust ja muuseumit nii eesti- kui vene keeles.
Enne Muuseumiööd ja tegevusi Koduloomuuseumis on võimalik osaleda ka Eesti Arhitektuurimuuseumi korraldatud ekskursioonil “Avatud majad: 37”, mis viib huvilised põnevatesse hoonetesse, kuhu tavaliselt ei pääse. Seekord keskendub ekskursioon muinsuskaitsja ja Narva-Jõesuu arhitektuuri parima asjatundja Madis Tuuderi juhtimisel sealsele kuurortarhitektuurile.
Avatud majad nr 37: Narva-Jõesuu
Heitlikud poliitilised ja majanduslikud olud on eri aegadel Narva-Jõesuusse maha jätnud hulgaliselt põnevaid hooneid, millest paljud on tänaseks kas tühjad või sootuks varemetes.
Ringkäik algab nõukogudeaegse puhketööstuse lipulaevaks kujunenud kolhoosidevahelise sanatooriumi kompleksist, millest täna töötab oma vanas funktsioonis vaid peakorpus (arhitektid Nikolai Kusmin, Manivald Noor, 1961). Lähemalt vaadeldakse ka ENSV Ministrite Nõukogu puhkebaasiks rajatud IV korpust (Marika Lõoke, 1980), Tervisehalli (Toomas Rein, 1985) ning magalana toiminud III korpust (Ell Väärtnõu, 1974).
Seejärel liigutakse kunagist kõige elitaarsemat promenaadi Aia tänavat mööda edasi asula teise suure puhkeasutuse „Mereranna” puhkekodu (Pärtel Tarvas, Helgi Margna, 1969–1976) juurde, mis allus toonasele NSVL aatomitööstuse ministeeriumile. Tee peale jääb algse ilme säilitanud Sillamäe keemiakombinaadi lastelaager (Kovaltšuk, 1974). Puhkekodu juurest linnaparki suunduva A. Hahni tänava teises otsas lösutavad tsaariaegse kuurordi sümbolehitise kuursaali (Marian Lalewicz, 1913) varemed, mida möödaminnes samuti saab silmitseda.
Ekskursiooni toetab Kultuurkapital.
Tallinnast viib ja toob Narva-Jõesuusse sel päeval ka kunstibuss. Tuusik Narva-Jõesuusse maksab 10 eurot.
Registreerumine: ev100@cca.ee või telefonil 5109125.
PS! Võimalusel võtke kaasa võileivad, kuna bussi saabudes algab kohe ekskursioon! Hiljem on aega tutvuda ka kohalike toitlustusasutustega.
Päevakava:
11.00 väljub buss Tallinnast
14.00–16.00 “Avatud majade” ekskursioon Madis Tuuderiga
17.00 näituse “Puhkus on töö” avamine Narva-Jõesuu Koduloomuuseumis
19.00 Muuseumiöö – eesti- ja vene keelne ringkäik näitusel kunstnike juhatamisel
19.00 sõidab buss tagasi Tallinna, orienteeruv saabumine ca 21.30
Muuseumiöö jätkub kuni kell 22.00!
Facebooki üritus: https://www.facebook.com/events/1706096212806618/
Rohkem info projekti kohta: http://proloogkool.eu/kunstnikudkogudes
Püsiekspositsioon
Muuseumis saab külastaja pildimaterjali kaudu tutvuda kuurortlinna ajaloo ja kultuuriga, eksponeeritud on Narva-Jõesuuga seotud nimekate kunsti- ja kirjandusinimeste kirjad, dokumendid, fotod ja raamatud. Tutvustatakse tuntuid inimesi, kes on siin omaaegses “Eesti Riveras” elanud või siis suvitanud. Muuseum asub majas, kus on mõnda aega elanud ka kirjanik A.H. Tammsaare.
Galerii