
Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe ajalookeskus
MÖÖ programm
Maarjamäe ajalookeskus, sissepääs muuseumidesse kuni 22.30
Muuseumiööl on avatud Maarjamäe lossis püsinäitus "Minu vaba riik" ning mänguline õpikeskkond "Laste vabariik".
Filmimuuseumis püsinäitus "Duubel ÜKS". Kinosaalis linastuvad non-stop lühifilmid, elektroonilised visuaalid ja eksperimentaalfilmid Austrias Linzis toimunud „Ars Electronica“ 2017 festivalilt.
Linastust toetab Austria Välisministeerium.
Kunsti-, teaduse- ja tehnoloogiafestival „Ars Electronica“ on 1987. aastast meedia, kunsti ja tehnoloogia kohtumispaik. Praeguseks on festival laienenud suuremahuliseks meedia- ja kunstikeskuseks, koosnedes auhinnast Prix Ars Electronica, festivalist Ars Electronica Festival, keskusest Arts Electronica Center, Tulevikumuuseumist (Museum of the Future) ja Tulevikulaboratooriumist (Futurelab).
Tallihoones on avatud Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi näitus "Vabaduse kõla! Eesti levimuusika lugu".
18.00 kuraatori Risto Lehiste ringkäik näitusel
19.00 kuraatori Risto Lehiste ringkäik näitusel
20.00 Heino Maripuu haruldased kaadrid Eesti levimuusika ajaloost
21.00 videodisko - kontsert "Üks laul" (uncut version).
Maarjamäe lossipargis saab tutvuda nõukogudeaegsete monumentide välinäitusega, lapsed saavad lustida mänguväljakul! Avatud on kohvik!
Palume arvestada, et muuseumidesse pääsemisel võib külastajate rohkuse tõttu tekkida olukord, kus tuleb seista järjekorras.
Püsiekspositsioon
Maarjamäe lossis avatud püsiekspositsioon "Minu vaba riik“ viib külastaja retkele läbi saja aasta, Eesti Vabariigi sünnist tänapäevani. Paljud Eesti inimesed mäletavad laulva revolutsiooni päevi ja Heinz Valgu hüüet „Ükskord me võidame niikuinii!“. Milline on olnud teekond oma riigini, kuidas on seda üles ehitatud, kaotatud ja jälle leitud, sellest kõneleb Eesti Ajaloomuuseumi näitus. Seekord algab rännak 1905. aastast ja jõuab välja tulevikku – kunstnike Varvara ja Mar'i „Neuronaalsete maastikeni“. Olulisemad sündmused ja tehtud valikud avanevad nii mälestuskildude, esemete, filmikaadrite kui ka näituseruumides valitsevate meeleolude kaudu. Erinevatel ajahetkedel tuli Eestis elavatel inimestel langetada keerulisemaid või kergemaid otsuseid või püüda lihtsalt rasked ajad üle elada. Käed külge tegevuste kaudu on külastajal võimalik igast ajaperioodist ka ise osa saada. Nii saab proovida, mis tunne võis olla Endla teatri rõdul iseseisvusmanifesti lugedes, sõita jalgrattaga minevikus, teha väike tantsutiir, seista Balti ketis ja veel nii mõndagi.
Maarjamäe lossis on avatud "Laste vabariik" - mänguline õpikeskkond, kus on omavahel põimitud päris- ja fantaasiamaailm. Seal tegutsevad lapslased ja elab sinine lõvi koos oma sõpradega, kuid kõigil neil on ühine eesmärk ehitada üles vahva riik.
Eesti Filmimuuseumis avatud püsinäitus "Duubel ÜKS" võtab filmitegemise protsessi pulkadeks lahti ning jagab kõigile filmide loomise ja filmitegijate saladusi. Näitusel liigutakse läbi filmitegemise eri etappide justkui kaamerataguses maailmas – aimu saab stsenaariumi, võttepaiga, montaaži, valguse ja heli rollidest ühe hea filmi juures ning kuulata paljude filmitegijate lugusid.
Tallihoones on alates 3. maist avatud Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi näitus "Vabaduse kõla! Eesti levimuusika lugu". Näitus algab esimesest eestikeelsest heliplaadist, mis anti välja 1901. aastal Peterburis. Näitus lõpeb suuremas osas 1990. aastate keskpaigaga, 7 Vapraga, viimaseks oluliseks sündmuseks on 2001. aasta Eurovisiooni võit. Sinna vahele jääb kokku 10 peatükki, milles igaühes käsitletakse erinevat teemat - jazz, estraad, telestaarid, punkarid, raudse eesriide jumalused, biitmuusika esimesed pioneerid jne. Kõik see on tihedalt seotud Eesti üldise ajalooga ning toob välja selle, mille poolest see muusika ja need muusikud on meie rahvale ja riigile 100. juubeli puhul olulised. Näitusel on väljas kõige märgilisemad eksponaadid - pillid, esinemiskostüümid, käsikirjad jmt. Samuti on näitus ise muusikat täis - audio- ja videonäited, hands-on eksponaadid jne.
Galerii