
A.H. Tammsaare muuseum Vargamäel
MÖÖ programm
Sünd ja lapse ristsed
„Tõe ja õiguse“ ja Tammsaare sünnipaiga radadel
Vargamäel tähistatakse muuseumiööl sündi – tänavu on kirjanik Anton Hansen Tammsaare 140. sünniaasta ja Eesti Vabariigi 100. aastapäev ning sünd oli vanasti ja on tänapäevani üks olulisemaid sündmusi inimese elus. Sünd on pidu ja öös on pidu. Sellest pidupäevast võtavad osa ka Tammsaare sünnipaiga olulised vaatamisväärsused: Järva-Madise kirik ja Albu mõis.
Muuseumiöö programm:
Vargamäe muuseum:
Tammsaare "Tões ja õiguses" tähistati laste ristseid suurejooneliselt, tehti palju süüa ning kutsuti kokku külarahvas. Ka naabrimees Pearuga lepiti selleks ajaks ära. Nii nagu romaanis olid ka talurahval mitmesugused uskumused ja kombed, mida kindlasti pidi järgima, kui naine oli lapseootel ja kui laps oli sündinud. Kombekohaselt elati ka Tammsaare sünnitalus. Pärast sündi peeti katsikuid ja pärast katsikuid toimusid ristsed ja lapsele nime panek. Sünnipäevasid ei tähistatud, just nii nagu ei tähistanud Tammsaaregi enda sünnipäevasid ja seda ka hilisemas elus.
Vargamäel tuleb juttu kommetest, ennetest ja uskumustest, mis tagasid lapsele hea tuleviku ja samuti sellest, mida pidi vältima ja millel oli lapsele halb mõju. Tuleb juttu ka ristimisest ja nime panekust talurahva kommete kohaselt. Aega saab sisustada mängude mängimisega ja kommete läbitegemisega. Üheskoos maitseme varrutoitu ning mõtiskleme selle üle, milline oleks olnud sinu nimi, kui sa oleksid sündinud 140 aastat varem.
Järva-Madise kirik:
Järva-Madise kirik asub Tammsaare muuseumist u 6 km kaugusel. Tegemist on ühe väiksema ühelöövilise kirikuga Eestis. Just selle kiriku kellad helisesid üle soo Vargamäele ja andsid märku jumalateenistuse toimumisest. Kirik kandis ka perekonnaseisuameti funktsiooni, omades raamatuid, kuhu kanti sisse inimese elu oluliseimad sündmused. Muuseumiööl on kirik avatud 18st-23ni, kirikuõpetaja Tiit Lastik näitab spetsiaalselt selleks päevaks väljatoodud ristimise ja kirikuraamatuid. Juttu tuleb ristimise ajaloost ja nime panekust.
Albu mõis:
Albu mõis on teadaolevalt vanim Järvamaa mõis, mida on esmakordselt mainitud juba 1282. aastal. Mõisas käis asju ajamas ka Tammsaare isa Peeter Hansen, kes ostis oma talu Albu mõisniku käest. Külastajad saavad osa suurest ja muljetavaldavast ajaloost ning näha imelisi sajanditetaguseid maalinguid.
Albu mõis on avatud enne muuseumiööd, kl 16-18. Kuna mõis on avatud enne muuseumiööd, siis on mõisas piletihind: 1 € sooduspilet, 2 € täispilet.
Püsiekspositsioon
A.H. Tammsaare muuseum Vargamäel asub kirjanik A.H. Tammsaare sünnikodus. Külastajaid ootavad aidahoone, rehetare, saunikute hooned, karjatall ja pere pärija ehk Antoni venna Augusti elumaja, kus asub muuseumi püsiekspositsioon. Teid ootavad paigad ja hooned, mida kirjanik “Tõe ja õiguse” I osas kirjeldab. Rehetares avaneb vaatepilt romaani tegelaskujude elu- ja töötingimustest: millised olid töövahendid, kus ja kuidas elati, magati, söödi. Elumajas avatud püsiekspositsioon annab ülevaate Tammsaare elust ja loomingust. Laiemalt käsitleb ekspositsioon romaani „Tõde ja õigus“. Ekraanid, teatrituba, „tõe ja õiguse tuba“ on vaid osa võimalustest kirjaniku loomingusse süveneda.
Ajutise näitusena on vaatamiseks "Igale ühele oma Tammsaare". Näitusega avatakse Anton Hansen Tammsaare vähem tuntud pool. Paljud ei tea, et Tammsaare lemmikpill oli viiul, talle meeldis jahil käia ning ta õppis õigusteadust. Näitusel saab ülevaate sellest, kuidas Tammsaare elukäik, huvid, iseloom ja tugev töötahe on aidanud luua mitmetahulisi teoseid ja kujundanud kodanik Antonist kirjanik Tammsaare. Lisaks kirjaniku huvidega tutvumisele, on haaratud kõik meeled: kompimine, haistmine, maitsmine, kuulmine, nägemine. Näitus on pühendatud Anton Hansen Tammsaare 140ndale sünniaastale ja jääb avatuks 2018. aasta lõpuni.
Oluline lisainfo
Lisainfo:
Järva-Madise kiriku juurest saab üle Kodru raba matkata Vargamäele. Raja pikkus on 5,2 km. Edasi-tagasi kõndides on jalutuskäigu pikkuseks u 10,4 km.
Lisaks on muuseumi ümber palju teisigi huvitavaid vaatamisväärsusi, nagu näiteks Tammsaare ausammas, Kassiaru talu. millest ülevaate saab siit: https://www.vargamae.ee/hea-teada/vaatamisvaarsused/
Galerii