
Eesti Kunstimuuseum - Kumu kunstimuuseum
MÖÖ programm
Muuseumiööl, laupäeval, 19. mail kell 18.00–23.00* on Kumu kunstimuuseumis külastajatele tasuta avatud Eesti kunsti püsiekspositsioon ja järgmised näitused: „Ajalugu pildis – pilt ajaloos“, „Mõeldes labürindist. 50 aastat Tallinna graafikatriennaali“, „Projektiruum. Linda Sõber ja Endel Kübarsepp“ ning „Kristi Kongi ja Kasper Bosmans dialoogis“.
3. korrus
Kumu kunstimuuseumi Eesti kunsti püsiekspositsioon jaguneb kaheks. Kolmanda korruse näitusel „Varamu“ on huvilistel võimalus nautida Eesti kunsti klassikat 18. sajandist kuni Teise maailmasõja lõpuni. Näitus tutvustab Eesti kunstiloo tähtsamaid autoreid, nagu Johann Köler, Kristjan Raud, Konrad Mägi, Ants Laikmaa ja Nikolai Triik.
B-tiivas on avatud näitus „Ajalugu pildis – pilt ajaloos“, mis uurib ajaloopilte ja nende kaudu erinevaid vaatenurki Eesti ajaloole. Ettekujutused ajaloost põhinevad sageli piltidel. Ometi ei kõnele ajaloopildid mitte ainult kujutatud minevikust, vaid ka oma loomise kaasajast.
4. korrus
Kumu kunstimuuseumi neljandal korrusel on publikule avatud püsiekspositsioon „Konfliktid ja kohandumised. Nõukogude aja Eesti kunst (1940–1991)“. Näitus esitab ühe vaate 20. sajandi keskpaiga ja teise poole Eesti kunstile, mida kujundasid suures osas konfliktid ja kohandumised Teise maailmasõja järgse uue poliitilise olukorraga.
Püsiekspositsiooni lõpus asuvas projektiruumis saab tutvuda näitusega „Projektiruum. Linda Sõber ja Endel Kübarsepp“. Skulptorid Linda Sõber ja Endel Kübarsepp lõpetasid 1930. aastate lõpul Pallase kunstikooli Anton Starkopfi õpilastena, kuid emigreerusid Eestist Teise maailmasõja ajal. Näitus tutvustab kahe seni vähetuntud kunstniku loomingut ning keerulist elukäiku.
B-tiivas on avatud näitus „Mõeldes labürindist. 50 aastat Tallinna graafikatriennaali“, mis jälgib auhinnatud tööde kaudu suure Baltimaade ühisnäituse kasvamist rahvusvaheliseks postgraafika ürituseks.
Sisehoov
Kumu mitmetasandilises sisehoovis on kõigile huvilistele avatud näitus „Kristi Kongi ja Kasper Bosmans dialoogis“, mille aineseks on muuseumit ümbritsev keskkond. Ühelt poolt Kadrioru park ja selle barokkpärand, teiselt poolt Lasnamäe brutaalne paneelvöönd. Kunstnikud ei lähtu mitte ainult sellest, mis on olemas, vaid ka sellest, mis tinglikult võiks olla, kui tegevus toimuks Imedemaal mõnes Alice’i seikluses.
Ajakava
18.00–22.00 Pidu Imedemaal – iseseisev orienteerumismäng Kumu sisehoovis näitusel „Kristi Kongi ja Kasper Bosmans dialoogis“.
18.00–23.00 Elavad teosed – Kumu aatriumis on muuseumikülastajatel võimalus end pildistada Kumu kunstimuuseumi seintelt tuttavate peostseenide keskel.
18.30–22.00 Isetegemise rõõm – Kumu hariduskeskuses saavad huvilised osaleda loomingulistes töötubades.
18.30–22.15 Kumu kunstipärlid – Kumu töötajad ja Kumu noorteklubi liikmed tutvustavad muuseumiööl erinevaid peo- ja koosolemise temaatikaga teoseid näitustel. Täistundidel toimuvad eestikeelsed teosetutvustused ja pooltundidel venekeelsed. Õhtu jooksul toimub ka kaks ingliskeelset tuuri.
Eesti keeles: 19.00, 20.00, 21.00, 22.00
Vene keeles: 18.30, 19.30, 20.30, 21.30
Inglise keeles: 19.45, 21.15
Muuseumiööl on suletud näitused „Katja Novitskova. Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste“ 5. korruse kaasaegse kunsti galeriis ja „Leonhard Lapin. Tühjus ja ruum“ 2. korruse suures saalis.
Püsiekspositsioon
Varamu
3. korrus, A-tiib
Püsiekspositsiooni ruume kolmandal korrusel täidab eesti kunsti klassika 18. sajandist Teise maailmasõja lõpuni. Liikudes ühelt teemalt teisele, anonüümse baltisaksa portretisti teose juurest Johann Köleri, Kristjan Raua ja Konrad Mäeni, üle Eesti Kunstnikkude Ryhma Pallase koolkonna kunstnikeni, avanevad eesti kunsti loo taustal kogu Euroopale iseloomulikud arengud ja kultuuriprotsessid. Mentaliteedimuutusi ja kunstistiilide vaheldumist jälgiv väljapanek koosneb nii eestlaste kollektiivses mälus juurdunud ikoonidest kui ka tänini fondides eksponeerimisjärge oodanud teostest.
Konfliktid ja kohandumised. Nõukogude aja Eesti kunst (1940–1991)
4. korrus, A-tiib
Ekspositsioon neljandal korrusel on 20. sajandi teise poole eesti kunsti päralt. Uus püsiväljapanek keskendub kunsti ja selle keskkonna keerulistele suhetele. Väljapanek toob esile ühe ajajärgu erinevad palged ning kunsti muutuvad rollid, mis hõlmavad nii ümbritseva kajastamist, vastuhakku kui ka alternatiivse tegelikkuse loomist. Sõjajärgse sotsialistliku realismi väljapanekule järgnevas kunstistiilide ja kunstiliikumiste tutvustuses teeb ekspositsioon sissevaateid erinevatesse kunstinähtustesse 1960., 1970. ja 1980. aastatel (modernism, popkunst, hüperrealism jt.).
Oluline lisainfo
Sissepääs muuseumisse järjekorra alusel kuni kl 22.30. Autodega Kumu külastajad saavad sõiduki tasuta parkida Valgel tänaval asuvasse Kumu parklasse.
Galerii