
Eduard Vilde Muuseum (Tallinna Kirjanduskeskus)
MÖÖ programm
Ajal, mil Vilde elas oma esimeses ja viimases kodus Kadriorus, hullutas maailma glamuurne sädelev kümnend.
Euroopas nimetatakse seda aega kuldseteks kahekümnendateks, Ameerikas džässiajastuks või hullumeelseteks kahekümnendateks.
Milline oli see kontrastne, lausa äärmuslik "pidu kestab igavesti" mentaliteediga kulgev kümnend? Kuidas portreteerivad seda perioodi kirjanikud ja kuidas suurlinnade võnked meie maal väljendusid? Sellest räägime Muuseumiööl Eduard Vilde 1920ndate hõngulises kodus.
Kell 19.00-19.45 Anu Ojavee loeng "Pidu sinus eneses".
Räägime 1920. aastatel džässihelide saatel uude sajandisse suundunud eurooplaste väärtushinnangutest ja nii trükiväljaannete kui kinofilmide vahendusel levinud rõivamoe uuendustest. Eestis kujunes see emantsipeerumise ja lõputu pidutsemise poolest tuntud periood omamoodi keerukaks, kuid samas ka põnevaks eelkõige just omariikluse ülesehitamisega seonduvate väljakutsete tõttu. Samas ei jätnud hoogsad rütmid ja kiiresti moderniseeruva maailma tehnikaimed mõjutamata muidu nii maalähedase ja vaoshoitud rahvakillu välimust ega käitumismustreid. See oli suurte muutuste dekaad...
Kell 20.30 Giidi saatel Eduard Vilde muuseumis. Millal sai Vildest kadriorglane ja kuidas nägi välja kirjaniku argipäev. Mida arvasid tema ja teised kirjanikud pidutsevast ajastust.
Lastele on muuseumis põnev avastusrada. Katsetada saab tindi ja sulega kirjutamist ning proovida ajastu aksessuaare.
Avatud on õdus Vilde verandakohvik.
Lisaks on võimalik tutvuda erinevate eesti keraamikute poolt Vilde korterisse tehtud näitusega “Tabamata ime” ehk peidetud kunst Vilde kodus. Näitus on inspireeritud Vilde loomingust ning ajast ja ruumist tema ümber.
Muuseumi teisel korrusel on sel ajal avatud Tuulikki Tolli näitus "90-60“. Näitus on läbilõige nii Tuulikki enda kui ka tema isa Lembit Tolli loomingust. Mõlema puhul on iseloomulik ühest küljest minimalism, kuid teisalt antakse edasi sügavat armastust ümbritseva, eelkõige looduse vastu, mis on ja jääb inspireerima loojat kogu tema loomeperioodi vältel.
Näituste kohta saab lugeda täpsemalt muuseumi kodulehelt www.kirjanduskeskus.ee
Püsiekspositsioon
Kadrioru lossiga ühtsesse ansamblisse kuuluva roosa puumaja alumisel korrusel elas 1927-1933 kirjanik ja Eesti esimene tõeline eurooplane Eduard Vilde. Siinse 20. sajandi ühe mõjukama ja menukama kirjaniku kunagine kodu on terviklikult säilinud 1920-ndate interjöör. Lisaks populaarsele Lutheri vabriku mööblile on säilinud märkimisväärselt palju originaalsisustust: valgustid, tapeedid, tekstiilid, maalid jms. Kõik see teeb ühest muuseumist väga koduse ja õdusa paiga. Muide, Vilde muuseum valiti Tallinna Top-10 romantilisemate paikade sekka.
Muuseumi püsiekspositsioon annab võimaluse kogeda kirjaniku eluolu ja mõttemaailma. Läbi Vilde loo avaneb kogu ajastu.
Galerii